Z początkiem lipca minie rok od chwili, gdy mieszkańcy mogą korzystać z ostatniej z ulg wprowadzonych w ramach programu Sochaczewska Karta Mieszkańca. Posiadacze tej karty jeżdżą za darmo autobusami Zakładu Komunikacji Miejskiej, w dowolny dzień, na dowolnej trasie. Jednak ulg i korzyści posiadacze karty mają znacznie więcej i rocznie w ich kieszeniach zostaje ok. 1,6 mln złotych.
Sochaczewska Karta Mieszkańca to program, w skład którego wchodzą także: Sochaczewska Karta Rodziny, Sochaczewska Karta Seniora dla osób powyżej 65 i 75 roku życia, Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi oraz Sochaczew Weteranom.
- Pierwsze karty rodziny i seniora zostały wprowadzone już w lutym 2012 roku. Przez ten czas programy rozwijały się, dochodziły ulgi dla nowych grup np. weteranów i dawców krwi. Ta najbardziej znacząca, czyli bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, obowiązuje od lipca ubiegłego roku. Spośród ponad 15 tysięcy osób zarejestrowanych w systemie, aż 11 tysięcy aktywnie korzysta z ulg – mówi Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.
- Największy wzrost liczby wydanych kart, aż o kilka tysięcy, zaobserwowaliśmy po wprowadzeniu ulgi na bezpłatne przejazdy. Wcześniej znaczący skok odnotowaliśmy, gdy zaczęła obowiązywać 50-procentowa ulga w opłatach za odpady, którą przyznano seniorom 75+ i rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci – dodaje naczelnik J. Kamińska.
Plastikowe karty nie działają bezterminowo, gdyż zapisane w ich chipie ulgi przyznawane są na dwanaście miesięcy (za wyjątkiem karty seniora 75+, ulga przyznawana jest na czas niekreślony). Należy zatem pamiętać, że prawo do ulg nie jest wznawiane automatycznie i aby zachować ciągłość, trzeba co najmniej trzy tygodnie przed końcem ważności karty zgłosić się do urzędu i wypełnić wniosek o jej przedłużenie. Ważne również, aby pamiętać, że do wniosku należy dołączyć kserokopię pierwszej strony zeznania PIT (nie ma na niej danych o dochodach, ale o miejscu zamieszkania). Ratusz musi sprawdzić, czy dana osoba jest faktycznie mieszkańcem Sochaczewa i płaci podatki na rzecz miasta (część podatku PIT zasila budżet miasta).
- Za pierwszym razem wydawana jest karta plastikowa, na której jest imię i nazwisko oraz numer karty właściciela, a także zakodowane ulgi, z których można korzystać. Po roku nie wydajemy nowego plastiku, a jedynie odnotowujemy w systemie przedłużenie daty jego ważności oraz prawo do stosownych ulg – tłumaczy naczelnik.
Sochaczewska Karta Mieszkańca to nie tylko bezpłatne przejazdy autobusami ZKM czy niższe o połowę opłaty za wywóz odpadów. Upoważnia ona także do zniżek w niemal wszystkich samorządowych obiektach - muzeum, lodowisko, basen, Sochaczewskie Centrum Kultury. Daje również pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do żłobka, przedszkoli i szkół prowadzonych przez miasto Sochaczew. To także ulgi na opłaty za odpady dla posiadaczy Sochaczewskiej Karty Rodziny, czy bezpłatne wejścia na basen i darmowe parkowanie w strefie parkowania dla honorowych dawców krwi.
- Zachęcamy do korzystania, bo zniżki w dużym stopniu przekładają się na domowy budżet. Weźmy za przykład czteroosobową rodzinę, dwoje dorosłych i dwoje dzieci, która za cztery autobusowe bilety miesięczne zapłaciłaby ponad 250 zł. Przystępując do programu taka rodzina nie zapłaci nic. Korzystając z bezpłatnych przejazdów w ciągu roku, nawet odliczając wakacje, przez dziesięć miesięcy oszczędza ponad 2500 złotych – wylicza naczelnik.
Całość wydatków na pokrycie kosztów placówek, które obsługują te programy, refunduje sochaczewski samorząd. W 2022 roku za pokrycie ulg urząd miejski dopłacił 1,6 mln zł. Tyle pieniędzy zostało w kieszeni mieszkańców uprawnionych do różnego rodzaju zniżek.