Zachęcamy do zapoznania się z programem wsparcia małych księgarni: „Certyfikat dla małych księgarni” - program własny Instytutu Książki.
Cel główny: wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności.
Cele strategiczne programu:
- zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni;
- zwiększenie roli małych księgarni w realizacji działań promujących czytelnictwo;
- wsparcie małych księgarni jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności;
- zapewnienie małym księgarniom możliwości lepszej promocji oraz wsparcia ich bieżącej działalności;
- promocja twórczości polskich autorów;
- zapewnienie większej biblioróżnorodności oferty małych księgarni;
- pomoc wydawcom i autorom specjalizującym się w tematyce regionalnej.
Rodzaj wsparcia: dotacja
Wsparcie finansowe: do 40 000,00 zł w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2023 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2024 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego.
Wkład własny: nie jest wymagany
Kategorie wydatków: koszty promocji księgarni; koszty konsultingu i doradztwa; koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; koszty realizacji planu proczytelniczego; zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.
Uprawnieni do złożenia wniosku: podmioty określone w par. 6 ust. 1 regulaminu programu, prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2. Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2022 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.
Termin składania wniosków 24.05.2023 r.
Regulamin określa zasady udzielania wsparcia finansowego, w tym kryteria oceny wniosków.
Wymagania obowiązkowe:
- Uzyskanie w księgarni objętej zadaniem w roku 2022 minimum 45% przychodów pochodzących ze sprzedaży książek.
- Dostępność w księgarni objętej zadaniem minimum 800 tytułów, w tym nie więcej niż 50% tytułów należących do wydawcy-właściciela księgarni.
- Prowadzenie działalności w formie małej księgarni minimum od 1 stycznia 2022 r.
- Liczba księgarni w strukturze wynosi 3 lub mniej (w tym maksymalnie dwie filie).
- Dostępność w ofercie księgarni objętej zadaniem wydawnictw regionalnych.
- Zarejestrowanie się wnioskodawcy w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (OBK).
Szczegółowe informacje na temat naboru znajdą Państwo tutaj: https://instytutksiazki.pl/dotacje,3,programy-instytutu-ksiazki,2,certyfikat-dla-malych-ksiegarni-2023-2024,61.html
Zadanie „Certyfikat dla małych księgarni” edycja na lata 2023-2024” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sfinansowano ze środków budżetu państwa w ramach dotacji celowej na realizację zadania: „Certyfikat dla małych księgarni” edycja na lata 2023-2024”, w kwocie 4 000 000 zł.