Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Turystyki jest "Rethinking tourism", co w wolnym tłumaczeniu znaczy “Przemyślmy turystykę na nowo”. Hasło odnosi się do poprzednich dwóch lat naznaczonych światową pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami.
Światowy Dzień Turystyki odbywa się każdego roku 27 września. Został ustanowiony przez UNWTO, czyli Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych w 1979 roku.
Celem święta jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Święto to ma również podkreślać, jak ważną rolę turystyka odgrywa w zachowaniu i promowaniu kultury i dziedzictwa na całym świecie np. ginących tradycji czy zasobów przyrodniczych.
My zachęcamy do uprawiania aktywnej turystyki każdego dnia, nie tylko od święta, zarówno zimą, jak i latem.
W Kampinoskim Parku Narodowym możliwa jest do uprawiania turystyka piesza, rowerowa, narciarstwo biegowe oraz jazda konna wierzchem. Dla strudzonych wędrowców przygotowano na szlakach turystycznych miejsca wypoczynku, gdzie można spożyć posiłek, schronić się przed deszczem lub słońcem; na terenie parku istnieje 12 polan wypoczynkowych, na których możliwe jest organizowanie pikników.
Na spacer zapraszamy ponadto na zrewitalizowane bulwary nad Bzurą. Zwiedzić można tam ruiny zamku Książąt Mazowieckich, pobliski park Chopina oraz amfiteatr przy ul. Podzamcze.
Na zainteresowanych czeka również pobliskie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, czyli skansen lokomotyw i wagonów kolei wąskotorowej, który jest przy okazji największym zbiorem tego typu taboru w Europie.
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w swoich zbiorach posiada największą kolekcję broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce, prezentowaną na stałej wystawie "Pole Bitwy 1939-1945". Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II Wojny Światowej dodatkowo eksponowanej na wystawie plenerowej na dziedzińcu muzeum. Do połowy listopada odwiedzić można również wystawę czasową pn. "Sprzedaż reglamentowana. Jak handlowano w czasach PRL".
Oddalona ok. 3 km od Sochaczewa - Żelazowa Wola zachwyca jesienią, choć na zwiedzanie parku i dworku – domu urodzenia Chopina - każda pora roku jest dobra! Do czego szczerze namawiamy!
ilustr. pixabay