Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Szlak Jagiełły – rowerem i kajakiem

Lokalne zaplecze walorów przyrodniczych ziemi sochaczewskiej stwarza idealne warunki do rekreacji oraz uprawiania turystyki na świeżym powietrzu. Przez miasto przebiegają szlaki związane z historią regionu. Na ten upalny koniec sierpnia polecamy szlak, który łączy trasę rowerową z drogą wodną.

„Szlak Jagiełły” polecić można nie tylko miłośnikom „dwóch kółek”, ale również "pieszym wędrowcom". W jego skład wchodzą cztery trasy, wiodące drogami, którymi maszerowały wojska polskiego króla, na odcinku Kozłów Biskupi – Czerwińsk w 1410 roku. Dla turystów pieszych najodpowiedniejszy jest wariant III liczący 17 km, jednakże pozostałe warianty szlaku można pokonywać fragmentarycznie.

Na krótki, lecz bardzo przyjemny szlak rowerowy, startujemy z placu Kościuszki. Tu polecamy zwiedzenie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Obok budynku muzeum, wzniesionego w stylu klasycystycznym, znajduje się Kościół Matki Bożej Różańcowej. Wewnątrz obejrzeć można jeden z największych w Europie witraży. Przed kościołem - pomnik papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Z Placu Kościuszki ruszamy w lewo ul. Staszica; po drodze mijamy pomnik i tablicę upamiętniającą śmierć księcia Bolesława III Krzywoustego, dalej – pod numerem 84 - budynek byłej siedziby Gestapo, a po 1945 roku Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z aleją 600-lecia. Na światłach skręcamy w lewo. Z prawej strony ulicy mijamy Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVIII wieku oraz pomnik z urnami zawierającymi ziemię z cmentarzy w Katyniu, Monte Cassino, Newark, Twerze i Arnhem w Holandii.


Dalej jedziemy prosto aleją 600-lecia, następnie ul. Chopina do Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina (4,16 km), tu w lewo ulicą Chodakowską do ul. Wyszogrodzkiej (4,48 km). Teraz skręcając w prawo, po przebyciu około 1,5 km docieramy do punku widokowego w Plecewicach (6,0 km). Stąd podziwiamy malownicze meandry Bzury i panoramą doliny tej rzeki.

Jadąc dalej (6,9 km) trafiamy do przystani w Plecewicach. Tam możemy wypożyczyć kajaki i dalszą część szlaku Jagiełły pokonać drogą wodną. Spływ Bzurą do Witkowic trwa około 3 godzin, a powrót z Witkowic samochodami zapewnia właściciel Moto Przystani.

Mijane po drodze zabytki, szerokie pola, zagajniki, lasy, rzeki czy miejsca nadające się do biwakowania pozostawią w pamięci niezatarte wspomnienia.

A A A
22-08-2022
godz.10:58
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 16.07.2023 r. 4284204 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy