Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Razem zadbajmy o bezdomniaki

Zwierzę to nie rzecz, ma uczucia i jak człowiek odczuwa zimno, pragnienie, upał, głód. Jednym z zadań każdego polskiego samorządu jest zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz udzielanie im pomocy, gdy staną się ofiarą wypadku drogowego. Sochaczewski samorząd realizuje te zadania w porozumieniu z kilkoma podmiotami, w tym m.in. Przychodnią Weterynaryjną VetPlanet s.c., z Rozlazłowa, Schroniskiem dla Zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii.

  • Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel zwierzęcia domowego ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem i opadami atmosferycznymi, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.W przypadku psów trzymanych na łańcuchu, nie może on być krótszy niż trzy metry.
  • Jeśli czworonoga puszczamy luzem, należy zadbać, aby nie wydostał się poza ogrodzenie posesji. Częstą praktyką w blokach jest wypuszczanie samego psa na tzw. "siku". Jest to niedozwolone, zwłaszcza w przypadku dużych ras.
  • Zimą powinniśmy być bardzo wyczuleni na porzucone zwierzęta. Osoba, która napotka takiego psa np. przywiązanego do drzewa w lesie, czy do słupa przy drodze, ma obowiązek powiadomić o tym służby miejskie lub policję. W Sochaczewie informacje takie przekazujemy do Urzędu Miejskiego. To urząd sprawuje opiekę nad zwierzętami bezdomnymi, przyjmuje zgłoszenia o ich pojawieniu się na terenie miasta, a następnie zleca ich odłowienie i zapewnienie właściwych warunków w schronisku, z którym ma podpisaną umowę. Od 1 stycznia tego roku sochaczewskimi psami zajmuje się Schronisko dla Zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim, prowadzone przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych. 
  • Jeśli zauważymy, że zwierzęta są niewłaściwie traktowane, należy zgłosić ten fakt do Inspekcji Weterynaryjnej, która sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt. Urząd powiadomiony o takiej sytuacji skieruje sprawę do lekarza weterynarii i policję z prośbą o zbadanie dobrostanu zwierzęcia.
  • zabronione jest kupowanie zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach oraz psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli(przepis ten nie dotyczy nabycia psów i kotów ze schroniska dla zwierząt oraz od organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt). Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny.
  • Mieszkańcy Sochaczewa, którzy zdecydują się na prowadzenie hodowli lub posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną, powinni pamiętać o uzyskaniu od burmistrza odpowiedniego zezwolenia. Obecnie za agresywne uznawane są następujące rasy: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Naszej pomocy wymagają także wolno żyjące koty. Jeszcze kilka lat temu były one uważane za wrogów osiedli mieszkaniowych, tępiono je, zamykano piwniczne okienka, aby nie mogły się tam schronić przed mrozem czy deszczem. Na szczęście podejście do miejskich kotów zasadniczo się zmieniło, dostrzeżono ich rolę w walce z gryzoniami. Nie tylko prawo, ale rozsądek nakazuje, by wolno żyjącym kotom zapewnić pomoc, ale i maksimum swobody.

  • Za zwierzęta nieudomowione, wolno bytujące uważa się koty miejskie, uliczne, działkowe. Urodziły się one w stanie dzikim. Nigdy nie były udomowione, a jedynie dokarmiane przez człowieka, tak jak np. gołębie czy łabędzie. Stosując się więc do zapisów ustawy, należy uznać, że wyłapywanie kotów wolno żyjących i umieszczanie ich w schroniskach jest łamaniem prawa i przykładem krótkowzroczności, bo miasto bez kotów, to miasto ze szczurami.
  • Nawet dobrze podkarmione koty zachowują instynkt łowcy. Dokarmianie kotów nie wywołuje ich obojętności wobec gryzoni. Wręcz przeciwnie, zdrowy i silny drapieżnik jest znacznie bardziej skuteczny.
  • Koty znajdujące się na terenach naszych osiedli, jako zwierzęta wolno żyjące, mają prawną ochronę i do każdego z nas, dotyczy to również administratorów bloków, wspólnot mieszkaniowych, czyli wszystkich, którzy zarządzają budynkami, należy obowiązek zapewnienia im schronienia. W szczególności podczas okresu zimowego należy pamiętać o ich  dokarmianiu. Powinno ono jednak odbywać się w sposób odpowiedzialny, nie zaburzający ich instynktu łownego. Pokarm należy wystawiać o stałych porach na określony czas, a następnie sprzątać jego pozostałości, aby nie stały się pożywieniem dla gryzoni. Nie można także zapominać o utrzymania czystości i porządku w miejscu dokarmiania kotów oraz zapewnianiu im świeżej i czystej wody.
  • Prawidłowa opieka nad wolno żyjącymi kotami powinna być sprawowana w taki sposób, aby oprócz schronienia i dokarmiania były one również sterylizowane i leczone. Jeśli więc zauważymy skupiska nieudomowionych kotów, wystarczy, że powiadomimy o tym Urząd Miejski, który zajmie się sterylizacją lub leczeniem tych czworonogów.

Ważne kontakty

  • Zgłoszeń dotyczących bezdomnych zwierząt domowych oraz zwierząt powypadkowych (rannych lub padłych) z terenu Sochaczewa należy dokonywać w Urzędzie Miejskim pod nr tel. 46 862 22 35 wew. 526. Poza godzinami pracy UM informacje takie można przekazywać pod czynny całą dobę numer telefonu 46 862 36 82. Osoba zgłaszająca powinna podać miejsce przebywania zwierzęcia oraz dane osobowe umożliwiające jej identyfikację i numer telefonu kontaktowego. Urząd Miejski nie przyjmuje zgłoszeń anonimowych.
  • Świadczeniem usług pielęgnacyjno-weterynaryjnych dla zabłąkanych zwierząt (domowych, gospodarskich, dzikich), zwierząt biorących udział w zdarzeniach drogowych i losowych oraz kotów wolno żyjących na terenie Sochaczewa zajmuje się Przychodnia Weterynaryjna VetPlanet s.c., Rozlazłów 31B.
  • Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sochaczewie, Staszica 152, tel/fax: 46/862 84 53, godziny pracy: 7.30 – 15.30.

 

Podział miejskich środków na poszczególne zadania związane z ochroną zwierząt:

131 tys. na odławianie, transport, zapewnienie opieki dla bezdomnych zwierząt z terenu miasta Sochaczew w Schronisku dla Zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim oraz działaniem na rzecz pozyskiwania osób zainteresowanych adopcją,

60 tys. na usługi weterynaryjne dla zabłąkanych zwierząt (domowych, gospodarskich, dzikich), zwierząt biorących udział w zdarzeniach drogowych i losowych oraz kotów wolno żyjących na terenie miasta Sochaczew.

3 tys. na zakup karmy dla kotów wolno żyjących na terenie miasta Sochaczew,

1 tys. na zapewnienie miejsca, przyjęcie i sprawowanie właściwej opieki dla bezdomnych zwierząt gospodarskich oraz zwierząt gospodarskich odebranych wskutek decyzji Burmistrza Miasta Sochaczew o czasowym odebraniu ich właścicielowi lub opiekunowi z terenu miasta Sochaczew.

Łącznie w 2022 roku na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami Urząd Miejski przeznaczył 195 tys. zł

 

A A A
20-01-2022
godz.12:18
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 16.07.2023 r. 4284204 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy